Součástí každého studia na vysoké škole by mělo být poznání nejen českého univerzitního prostředí, ale i zahraničních univerzit a dalších vědeckých institucí. Studijním či badatelským pobytem v zahraničí získáte spoustu nových možností, rozšíříte si studijní záběr, navštívíte zajímavé archeologické výzkumy a lokality, strávíte čas ve špičkově vybavených laboratořích a knihovnách, vylepšíte si jazykové schopnosti a v neposlední řadě navážete nová přátelství.
Filozofická fakulta University Karlovy poskytuje studentům rozsáhlé možnosti studia v zahraničí, ať dlouhodobých semestrálních pobytů v rámci Erasmus+ programu, Fondu mobility či meziuniverzitní výměny, tak krátkodobých stáží jak na zahraničních Univerzitách, tak archeologických Institutech či v muzeích (viz stáže Erasmus+ programu, či programu POINT).
Více obecných informací o jednotlivých programech i podklady k výjezdu naleznete na stránkách Filozofické fakulty UK.
Další možností výjezdu je Dům zahraniční spolupráce a tzv. Akademická informační agentura (AIA), kde lze opakovaně získat stipendium na měsíční jazykové kurzy, ale i na několikaměsíční pobyty či stáže v zahraničí. Pamatujte i na to, že vám naše Zahraniční oddělení zaplatí náklady na cestu – je ale zapotřebí kontaktovat je před odjezdem a domluvit se dopředu.
Současně doporučujeme studentům pravidelně kontrolovat tzv. Jiná stipendia na stránkách FF UK, kde jsou pravidelně aktualizované nabídky zahraničních pobytů poskytované neziskovými nevládními organizacemi, vzdělávacími nadacemi, institucemi navázanými na velvyslanectví dané země nebo komerčními soukromými agenturami.
ERASMUS+ je dlouhodobě nejoblíbenější program vhodný k zahraničním výjezdům, jak k semestrálním pobytům, tak ke stážím. Z tohoto důvodu byly FF UK vytvořeny webové stránky dedikované pouze tomuto programu. Více informací současně naleznete i zde.
Přehledové informace k programu ERASMUS+
Základní informace k organizaci studia na ÚKAR při výjezdu do zahraničí na stáž (ERASMUS+ i jiné)
Stipendia
Obecně je dobré nastudovat si možnosti stipendií. V rámci zahraničních cest a výzkumů lze konkrétně využít Stipendia v případech zvláštního zřetele hodných (čl. 5) a Stipendium na podporu studia v zahraničí (č. 6), vizte Pravidla pro přiznávání stipendií na FFUK.
Ze stipendia lze například zcela pokrýt (100%) náklady na studium v zahraniční knihovně v případě, že z pobytu vzejde článek; nebo výjezd na konferenci s aktivním příspěvkem. V případě výzkumu v zahraničí můžete žádat poloviční (50%) krytí nákladů s cestou a s pobytem spojených.
Stipendium žádáte zpětně, do 1 měsíce od konané akce. Pozor na limity, bakaláři v prvním ročníku a přesluhující studenti po 2 letech možnost žádat o stipendium ještě/již nemají. Limity se mohou vztahovat i na délku pobytu (hranicí bývaly 3 týdny), doporučujeme před cestou ověřit. Žádat můžete opakovaně během roku.
Pokud máte jakékoliv dotazy k výjezdům a stipendiím, obraťte se na ústavní koordinátorku programu ERASMUS+ a mezifakultní mobility Petru Tušlovou.